Проблеми та виклики сільського господарства: хто перешкоджає українським аграріям найбільше (ІНФОГРАФІКА)

Українські аграрії стикаються з багатьма проблемами. Більшість із них пов’язані з недосконалим українським законодавством, високими податковими навантаженнями, тиском контролюючих органів тощо. У своєму щорічному аналітичному звіті Інститут економічних досліджень дослідив найбільші проблеми та виклики, з якими доводиться стикатися українським аграріям. Редакція APK News вибрала найважливіше.

Варто одразу зазначити, що сільськогосподарські підприємства відрізняються від інших найменшим рівнем браку попиту й майже не відчувають на собі проблем валютного регулювання. Натомість вони більше за всіх страждають від високих податків, кредитних ставок і браку обігових коштів.

Також основною проблемою аграріїв залишається регулювання землекористування — індекс «проблемності» складає 3,26 балів, значні проблеми у 48,0% опитаних. Також великі проблеми викликає митне оформлення, яким не задоволена третина сільгоспвиробників.

Крім того, підприємства сфери АПК більше за інші перевіряються контролюючими органами — до 4 разів на рік. При цьому кожна перевірка триває близько 18 днів. І майже в половині випадків подібні перевірки завершуються штрафами, неофіційними платежами або конфіскаціями майна.

Вкрай негативно аграрії оцінили й так званий «індекс 3-х процедур»: реєстрація, держнагляд і адміністрування податків. Загальний індекс аграрного сектору сягнув позначки лише +0,29.

Не довіряють представники агро бізнесу і державі. Більше 50% опитанних вважають органи влади перешкодою, ще 28% переконані, що це справжній ворог. Лише 16% переконані, що держава — це партнер.

Якщо говорити про рівень довіри, то тут сільгосппідприємства більше за інших довіряють органам місцевої влади (49%), а от ОДА — лише 29%.

Тенденція зберігається й у тому випадку, якби аграріям довелось звертатися за допомогою у вирішенні питань, що стосуються бізнесу. Представники цієї сфери частіше за інших вибирають місцеві ради та ОДА.

 

Очікувано підприємствам АПК найбільше перешкод створює Держгеокадастр.

Сільгоспвиробники більше за інших вважають, що потрібно підтримувати неформальні, тобто дружні зв’язки з владними структурами.

Зокрема, найважливішими є дружні стосунки з чиновниками місцевих рад та податкових органів.

 

Майже 47% опитаних представників агро сектору повідомили, що владні структури ставляться до них із повагою.

При цьому сільськогосподарські підприємства більше за інших потребують прямої держпідтримки, і лише 6% повідомили, що їм допомога держави не потрібна.

 

 

Порівняння поглядів на пільги для бізнесу показує, що сільськогосподарські підприємства більше від інших підтримують пільги для окремих категорій підприємств. Надання таких пільг вважають за потрібне 47% респондентів, що представляють с/г сектор.

Респонденти, які висловилися за надання пільг певним категоріям підприємств, відповіли на запитання про те, яким саме категоріям підприємств, на їхню думку, потрібно надати пільги. Більшість з них (71%) вважають такою галуззю сільське господарство. Зокрема, як показує розподіл за секторами опитаних МСП, майже всі сільськогосподарські МСП (96%) вважають за потрібне надання пільг своєму сектору. Їх у цьому найбільше підтримують МСП будівельної галузі: 92% респондентів, що представляють сектор будівництва та схвалюють галузеві пільги, також вважають, що с/г підприємства повинні отримувати пільги.

Щодо заходів державної політики, то представники сільгосппідприємств найбільше від інших хочуть створення рівних умов ведення бізнесу. Найменше вони підтримують скасування мораторію на землю.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *